Gry komputerowe i ich wpływ na ludzi

Gry komputerowe i ich wpływ na ludzi

Jaki wpływ na ludzi mają gry komputerowe? Przyjrzyjmy się zaletom i zagrożeniom wynikającym z korzystania z takiej formy rozrywki.

Samotny nastolatek siedzący godzinami w zamkniętym pokoju i raczący się elektroniczną rozrywką zapominając o wszystkim, co go otacza to przykry widok.

Przychodzi nam na myśl słowo uzależnienie. To rzeczywiście poważny problem i dotyka wielu z nas, nawet nie bezpośrednio.

Ale czy ta ciemna strona gier wideo jest ich jedyną? A może gry potrafią czegoś nauczyć? Czy są pożyteczne?

Aby ocieplić ponury klimat wstępu zacznijmy od tego co gry komputerowe i cały przemysł związany z nimi może dać dobrego nam wszystkim, a takie rzeczy naprawdę istnieją.

Być może wielu z nas gry kojarzą się z głupią zabawką dla dzieci, migającym ekranem, który nie reprezentuje tym, co wyświetla żadnych wartości.

Naprawdę nigdy tak nie było, a dzisiejszy świat elektronicznej rozrywki jest o wiele inny od tego lata temu.

Gry komputerowe – sportowcy przed monitorem

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości wystarczy przywołać jedynie jedno słowo, ono choć w niewielkim stopniu ukaże potencjał jaki skrywa świat gier. A brzmi ono: e-sport.

Dla tych, którzy nie wiedzą jest to sport elektroniczny, po prostu zawody w graniu w gry komputerowe.

Może brzmieć absurdalnie, ktoś mógłby pomyśleć: „Jak można organizować zawody w tych głupich grach?”

Zawody nie tylko istnieją, ale i są ogromnym biznesem. Cały przemysł gier wart jest miliardy dolarów.

W turniejach biorą udział ludzie młodzi i lubiący swoje hobby, a jeśli ktoś jest lepszy od innych to zostanie zawodowym graczem.

Tutaj kończą się żarty, a zaczyna świat tysięcy dolarów, menedżerów, trenerów i wielkich wyzwań. Profesjonalni gracze często zarabiają około 10 tysięcy złotych!

Dodajmy do tego dodatkowe pieniądze za wygrany duży turniej i mamy całkiem pokaźną sumkę. Dlatego też ten świat przyciąga wielu użytkowników wirtualnej rozrywki.

I choć może się wydawać, że dla nich to bajeczne życie jest sielanką to niestety nie jest to prawdą.

Ludzie Ci ciężko trenują, często mieszkając daleko od domu, wraz z kolegami z zespołu ćwicząc umysł ponad 8 godzin dziennie.

Po tym wszystkim wielu z nich gra nie daje już żadnej przyjemności, a grają żeby wygrać.

Dlatego też kariera profesjonalnego gracza kończy się około 20-stu paru lat, rzadko dochodzi do 30, a więc ’emerytura’ jest bardzo wcześnie.

E-sport to dziedzina wideo rozrywki, w którą włożono ogromne ilości pieniędzy, co świadczy o jej popularności. To pokazuje jak wpływowa jest to gałąź przemysłu rozrywkowego.

To wszystko komuś, kto nigdy nie miał z tym do czynienia może się wydawać niemożliwe, lecz to szczera prawda.

W dobie nowoczesnej technologii, która ułatwia nasze życie w każdej dziedzinie nie sposób twierdzić, że nie dotrze ona do rozrywki.

Poczytaj również o najpopularniejszym piłkarskim managerze w Polsce – https://finansepersonalne.pl/manager-pilkarski-online/

Gry komputerowe a kreatywność umysłu

Lecz tu nie kończą się zalety tego wynalazku i zapominając na chwilę o wadach przyjrzyjmy się wpływowi gier wideo na umysł. A wpływ ten jest pozytywny.

Wiele gier, jak na przykład popularna League of Legends wymaga od gracza przetwarzania w mózgu wielu informacji naraz, ciągłego myślenia nad rozwiązaniem danego problemu.

I co wymaga podkreślenia, szybkiego podejmowania wielu decyzji w krótkim czasie.

To bez dwóch zdań działa pobudzająco na umysł, który bardzo lubi myśleć i analizować, a gry to właśnie wymuszają.

„To jak gra w szachy. W dziesięć osób. I każdy wykonuje swój ruch w tym samym momencie”.

Badania potwierdzają, że gracze szybciej podejmują decyzję niż niegrający ludzie oraz szybciej analizują sytuacje wokół nich, bo właśnie tego nauczyły ich gry.

Strategia i taktyka to podstawa w tej zabawie, gry nagradzają również za zręczność i szybkość. Nie sposób nie wytrenować tych umiejętności podczas grania.

Kolejnym pozytywnym aspektem wideo rozrywki jest rozwój kreatywności gracza.

Weźmy tutaj ogromnie popularne produkcje typu sandbox, czyli gry, w których dostajemy do dyspozycji świat, gdzie cel wyznaczamy sobie sami.

Brak limitu czasowego, określonego z góry celu. To jakby dostać nieskończoną ilość klocków LEGO każdego rodzaju!

Produkcje tego typu posiadają w sobie miliony zastosowań różnych elementów, nad którymi gracz mówi pogłówkować.

A gdy już uruchomi wyobraźnię to może stworzyć co tylko chce. To bardzo twórcze i dobrze robi naszemu mózgowi.

Podsumowanie

Logiczne myślenie, kreatywność, zręczność, szybkie podejmowanie decyzji, rozwiązywanie krytycznych sytuacji w lepszy sposób, to tylko niektóre z pozytywnych umiejętności, jakie możemy lub nasze dzieci mogą wynieść z grania w gry komputerowe.

Lecz, jak się pewnie domyślacie od początku jest też ciemna strona tego jakże magicznego świata gier.

Tam, gdzie można rozwijać najpotężniejszy z wszystkich organów naszego organizmu i gdzie kreatywność nie ma końca musi być coś nie tak.

Problem oczywiście leży w stanie fizycznym naszego ciała. Siedzenie, patrząc w ekran nie jest zbyt zdrowe dla naszych mięśni.

Ten właśnie problem powoduje wiele kłótni i to, że świat gier jest gorzej postrzegany. I jest w nim wiele racji, nie należy go lekceważyć.

Siła drzemiąca w rozrywce wideo może być także wykorzystana w drugą stronę, której powinniśmy się wystrzegać.

Bo może okazać się zabójcza dla nas fizycznie, ale i też psychicznie. Chodzi tu o uzależnienie.

Dzieci mogą rozwinąć swój umysł w wolnym czasie grając w różne produkcje. Lecz mogą też zapaść się w sobie poświęcając się im zbyt intensywnie.

Jeśli jesteście rodzicem, to wystrzegajcie się tego. Bo słaby umysł dziecka jest bardzo podatny na magię wirtualnego świata, z którego może być trudno wyjść.

To skutecznie powoduje negatywne myślenie o grach komputerowych, niestety pod tym względem często słuszne.

Jak widzimy przemysł ten ma ogromną siłę. Potrafi pchać umysły ku rozwojowi, szukać nowych rozwiązań i do tego ludzie mogą miło spędzić czas.

Lecz z drugiej strony musimy wystrzegać się zbyt nachalnego korzystania z tym dobrodziejstw.