Doradca finansowy

Doradca finansowy – w czym może pomóc

Tak się szczęśliwie złożyło, że ciężką pracą i systematycznym oszczędzaniem udało Ci się zgromadzić niewielki kapitał.

Nie jesteś jednak z wykształcenia ekonomistą, wręcz przeciwnie – finanse nigdy do Ciebie nie przemawiały i tak naprawdę nie wiesz nic o inwestowaniu.

Do przechowywania zgromadzonych środków służy Ci konto osobiste, natomiast oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące.

Znajomi doradzają, abyś zwrócił się do doradcy finansowego, jednak tak naprawdę nie bardzo wiesz, co to za zawód.

Doradca finansowy – kim jest

Doradca finansowy według definicji to niezależny czyli nie związany z żadną instytucją finansową profesjonalista.

Równie często spotkamy się z doradcą zależnym, czyli zatrudnionym przez konkretną instytucje finansową.

Jego rolą jest przekazanie informacji klientowi wiedzy o ochronie jego majątku. Równie ważne jest finansowe bezpieczeństwo klienta, które doradca analizuje i weryfikuje potrzeby.

Zadaniem doradcy jest dobór produktów do celów finansowych, zapewnienie płynności finansowej oraz przygotowanie klienta do korzystania z usług instytucji finansowych.

W praktyce najczęściej klienci doradców w Polsce poszukują wiedzy nie na temat inwestowania nadwyżek kapitału, a na temat korzystnego kredytowania inwestycji.

Jak wygląda praca z klientem

Zadaniem doradcy jest rozpoznanie potrzeb klienta, ustalenie kwoty środków inwestycyjnych lub ustalenie kwoty planowanej pożyczki, uzyskanie informacji o celu inwestycji.

W przypadku inwestycji kapitałowej ważna jest także ocena skłonności do ryzyka klienta i spodziewanych zysków z inwestycji.

Obowiązkiem doradcy jest poinformowanie klienta wszelkiego typu kosztach, poziomach ryzyka i możliwościach strat kapitału.

Na podstawie wywiadu sporządzany jest plan finansowy, w którym doradca proponuje, zza pomocą jakich narzędzi i w jaki sposób pożądany efekt można osiągnąć.

Bardzo istotna kwestią dla klienta jest na tym etapie odróżnienie doradcy od sprzedawcy usług finansowych.

Sprzedawcy mogą tylko stwarzać pozory, że doradzają klientowi, a tymczasem chcą tylko „wcisnąć” mu określony produkt.

Zarobki doradcy finansowego

Sposób otrzymywania wynagrodzenia różni się w zależności od typu doradcy. Niezależny doradca finansowy, który nie współpracuje z bankami i nie zawiązuje z nimi współpracy wynagrodzenie pobiera od klienta.

Opłata pobierana jest za konsultację, a jej realizacja nie ma wpływu na wynagrodzenie doradcy. Doradca bankowy zatrudniony jest przez konkretny bank.

Otrzymuje prowizję, gdy transakcja pomiędzy klientem a bankiem dojdzie do skutku. Poleca produkty banku macierzystego.

Swoistym połączeniem tych dwóch form jest doradca zatrudniony w firmie oferującej pośrednictwo kredytowe i doradztwo inwestycyjne.

On z kolei poleci nam produkty firm, z którymi współpracuje. Zarabia wtedy, gdy sfinalizuje usługę, otrzymując wynagrodzenie od jednej z firm z którą współpracuje.

Jeżeli więc posiadasz jakiś kapitał na inwestycje, skorzystanie z usług doradcy finansowego, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Aby efektywnie zarządzać swoimi finansami, warto posiadać przynajmniej jeden z poniższych rodzajów rachunków: konto osobiste, maklerskie lub firmowe.

Posiadając indywidualny ROR w danym banku, mamy możliwość skorzystania z produktów dodatkowych – m.in. z wyżej wymienionych.

Na stronie https://rankingkont.org/ranking-kont-osobistych/ możemy porównać najlepsze oferty rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych i wybrać ten, który najbardziej będzie pasował do naszych potrzeb.